Faktoring odwrotny – ujmowanie w sprawozdaniu finansowym
Faktoring odwrotny jest coraz bardziej popularną formą finansowania działalności. Na czym polega i jak należy go ujmować w sprawozdaniu finansowym w świetle tegorocznej interpretacji.
Faktoring odwrotny, zwany też faktoringiem odwróconym (ang. reverse factoring) jest formą finansowania działalności spółek z wykorzystaniem zobowiązań wobec dostawców. Jego idea polega na wykorzystaniu wiarygodności kredytowej spółki w celu wydłużenia terminów płatności do dostawców. Faktoring odwrotny wiąże się najczęściej z zawarciem umowy trójstronnej pomiędzy spółką, jej bankiem i dostawcą. W tej relacji bank zapewnia finansowanie, spółka otrzymuje od dostawcy dłuższy termin płatności, a dostawca płatność za swoje faktury może uzyskać szybciej niż zwykle dzięki bankowemu finansowaniu. W tej relacji za przyspieszenie zapłaty płaci zwykle dostawca w formie oprocentowania. Jednak koszt tego oprocentowania jest mniejszy niż koszt kredytu, który ten dostawca mógłby uzyskać, gdyż zabezpieczany jest wiarygodnością spółki – klienta. Czasami koszty odsetek może też ponosić bezpośrednio spółka – klient. Wykorzystanie tego instrumentu jest w praktyce korzystne dla wszystkich stron transakcji, co powoduje ich coraz większą popularność. Spółka zyskuje dłuższe terminy płatności zobowiązań handlowych, dostawcy szybsze terminy płatności oraz dostęp do niskooprocentowanego finansowania (gwarantowanego wiarygodnością spółki), a bank zyskuje nowych klientów. Z perspektywy spółki pojawia się jednak kwestia ujmowania takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta